Wymagające zadanie: czyszczenie i dezynfekcja obiektów basenowych

Wymagające zadanie: czyszczenie i dezynfekcja obiektów basenowych

Wymagania dotyczące higieny w obiektach basenowych wzrosły. W ostatnich latach zostały wprowadzone nowoczesne materiały wykończeniowe i standardem stały się różnego rodzaju atrakcje wodne. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo klientów oraz trwałość czyszczonych powierzchni, należy sumiennie przestrzegać procedur i stosować odpowiednie rozwiązania, które pozwolą na zachowanie właściwego standardu utrzymania czystości. Szczególnie w kontekście sytuacji pandemicznej.

 

Sprawdź rodzaj materiałów

W strefie suchej oraz mokrej obiektu basenowego można spotkać różne materiały wykończeniowe. Na przykład płytki szkliwione, nieszkliwione i ceramika sanitarna są łatwe w czyszczeniu, natomiast płytki antypoślizgowe wymagają dużo większego nakładu pracy. Terrazzo, marmur, granit polerowany to powierzchnie wrażliwe na kwasy oraz silne zasady, podobnie jak linoleum i kauczuk.
Fugi mogą również być wrażliwe na kwasy, dlatego przed czyszczeniem należy wykonać test odporności. Stal nierdzewna jest wrażliwa na produkty zawierające w swoim składzie kwas solny. Stosowanie się do zaleceń producentów czyszczonych materiałów oraz czyszczenie i konserwacja zgodne z zaleceniami producentów środków czyszczących pozwoli na uniknięcie uszkodzeń czyszczonych powierzchni. Utrudni również rozwój mikroorganizmów i ułatwi zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem obiektu.

Właściwie dobierz produkt

Stosowanie produktów czyszczących zgodnie z zaleceniami jest ważne, ale równie ważny jest właściwy ich dobór do czyszczonych powierzchni. Na rynku jest cała gama produktów i prawie wszystkie są przeznaczone do profesjonalnego czyszczenia. Prawie, ponieważ w dalszym ciągu spotyka się w obiektach basenowych produkty dedykowane obszarowi gospodarstwa domowego, które powinny sobie poradzić z zabrudzeniami „produkowanymi” przez kilka osób, ale nie radzą sobie w obiektach odwiedzanych przez setki klientów dziennie.
Niestety podobnie ma się rzecz z produktami źle dobranymi, polecanymi do profesjonalnego użycia, których skład (prosta budowa oraz duża zawartość związków powierzchniowo czynnych) zamiast zmniejszać stopień zanieczyszczeń, powoduje ich przyrost. Szczególnie w kontakcie ze składnikami odpowiedzialnymi za twardość wody, źle dobrane produkty tworzą na źle spłukanej powierzchni (strefa mokra – szara posadzka) ciemne złogi w rynienkach. Wyczyszczenie ich zdecydowanie podnosi koszty, nie jest obojętne dla powierzchni i wymusza konieczność stosowania coraz silniejszych produktów w celu utrzymania należytej optyki i higieny.

Droższe, ale bardziej wydajne

Obecnie nie ma czasu na mycie dwustopniowe dlatego warto postawić na produkty droższe, ale nowoczesne w swej budowie, bardziej wydajne i skuteczne. Ich zastosowanie ułatwi pracę i pozwoli na uniknięcie uszkodzeń powierzchni.
Często zapominają o tym zarówno firmy budowlane jak i „specjalistyczne firmy”, pracujące na produktach wspieranych np. kwasem fluorowodorowym. Przy niewłaściwym stosowaniu, związek ten może zniszczyć strukturę czyszczonego podłoża. Dlatego warto pamiętać o profesjonalnych produktach, renomowanych producentów. Poprawnie dobrane pozwolą na skuteczne i bezpieczne czyszczenie powierzchni. Ograniczanie kosztów materiałów w żadnym wypadku nie wpłynie na lepsze wykonanie pracy.

Najpierw czyszczenie basenu, później dezynfekcja

Powierzchnia nieuszkodzona, bez nawarstwionych zanieczyszczeń, to gwarancja skutecznej i taniej dezynfekcji, zgodnie z podstawową zasadą mówiącą: tylko tam, gdzie dostaje się środek dezynfekujący możemy mówić o jego skuteczności. Użycie produktu dezynfekcyjnego na brudnej powierzchni będzie co prawda skuteczne, ale tylko powierzchniowo. Roztwór roboczy będzie bezradny wobec drobnoustrojów ukrytych pod warstwą zanieczyszczeń. Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być czyszczenie, a dopiero później dezynfekcja. Stosując produkty Kleen nie ma potrzeby spłukiwania pozostałości roztworu czyszczącego. Natomiast po aplikacji preparatu dezynfekującego zalecane jest spłukanie powierzchni czystą wodą. Opisana powyżej metoda dwustopniowa jest jedynym właściwym sposobem czyszczenia obiektów basenowych w czasie pandemii.

Udostępnij

Komentarze: 0

Zostaw komentarz

.