Jak dobrać właściwy preparat do czyszczenia posadzek przemysłowych?

Jak dobrać właściwy preparat do czyszczenia posadzek przemysłowych?

Cechą charakterystyczną posadzek przemysłowych jest duża odporność na ścieranie mechaniczne, co pozwala na ich eksploatację przez długie lata. Pomimo, iż są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu to niewłaściwy dobór chemii czyszczącej potrafi drastycznie skrócić ich żywotność.

Przypomnijmy: Skala odczynu roztworu w chemii przemysłowej powszechnie zwaną skalą pH – zawiera się w przedziale liczb 1-14. Odpowiada stężeniu jonów wodoru w roztworze. Odczyn kwasowy posiadają roztwory o wartości pH od 1 do 6. Takie preparaty zawierają nadmiar jonów wodorowych. Natomiast roztwory o pH od 8 do 14 mają odczyn zasadowy. One z kolei zawierają nadmiar jonów wodorotlenowych. Roztwór o pH równym 7 jest obojętny.
Jakie wartości pH powinniśmy stosować, aby nie zniszczyć posadzki?

Świeżo umyta posadzka przemysłowa

 

Gres techniczny

Występuje w sklepach, garażach, warsztatach, marketach. Bardzo odporny na zarysowania i matowienie z czasem. Łatwy do do czyszczenia chemią zasadową pH 11-14 i padami zielonymi lub piankowymi. Na co dzień do mycia zaleca się chemię pH 9-11 i pad zielony. Do czyszczenia fug można zastosować pH 13 i czyścić ręcznie. Chemia kwasowa niszczy fugi!

 

Gres polerowany

Wersja luksusowa gresu – występuje w sklepach, marketach i galeriach. Bardzo odporny na zarysowania i matowienie z czasem, a przy tym tani. Łatwy do doczyszczenia chemią pH 11-14 i padami zielonymi lub piankowymi. Na co dzień do mycia zaleca się chemię pH 9-11 i pad zielony. Smugi zazwyczaj powstają na skutek zmywania niewłaściwym środkiem. Należy użyć chemii z dodatkiem alkoholu.

 

Tarket / PCV

Typowa posadzka spotykana w szkołach, halach sportowych, przychodniach i szpitalach. Łatwa do doczyszczenia chemią pH 6-11 i padami czerwonymi lub piankowymi. Na co dzień do mycia zaleca się chemię pH 6-9 i pad czerwony. UWAGA! Posadzki te zazwyczaj pokrywa się powłoką – polimerem / akrylem (wyższa szkoła jazdy) – płynnym zastygającym plastikiem, który tworzy błyszczącą warstwę zabezpieczającą PCV. Chemia powyżej pH8 może tą warstwę USUNĄĆ. Jeśli nie wiemy czy taka warstwa została nałożona, należy kluczykiem lub nożykiem poskrobać wykładzinę w kącie – jeśli się łuszczy białym proszkiem to jest tam powłoka.

 

Drewno / panele

UWAGA! Nie znoszą moczenia wodą! Czyszczenie powinno być wykonywane tylko na sucho mopem do zamiatania lub odkurzaczem, a następnie przemycie wilgotnym i dobrze wyciśniętym mopem. Chemia pH 7-8 najlepiej przeznaczona do czyszczenia drewna. W przypadku paneli laminowanych stosujemy roztwory ~pH9.

 

Posadzki kamienne

Konglomerat, marmur, granit i inne posadzki kamienne można czyścić chemią pH8-11 przy użyciu padu piankowego lub zielonego. Problemem np. na marmurze może być chemia powyżej pH11. UWAGA! Może się odbarwić! Chemia kwasowa niszczy kamień (zrobi wżery lub zmatowi)! Posadzki z połyskiem można myć środkiem z dodatkiem alkoholu, który wyparowywuje i nie zostawia smug, lub zastosować froterkę 200-500 obrotów do usuwania smug (z padem białym).

 

Wykładziny dywanowe

Wykładziny dywanowe należy najpierw dobrze odkurzyć. Moc odkurzacza nijak się ma do efektu – mało tego – zwiększona powoduje spory dyskomfort pracy. Należy zastosować wtedy turboszczotkę która wirującym włosiem wyciąga piasek i wyczesuje wykładzinę bez użycia siły. Kiedy na wykładzinie powstają plamy można pokusić się o pranie odkurzaczem (ekstrakcyjne). Odkurzacz musi pracować na chemii do prania wykładzin (niepieniącej) i o ph9-11. UWAGA! Niektórych wykładzin nie można moczyć / mogą się odbarwić pod mocniejszą chemią / mogą się skurczyć po namoczeniu! UWAGA! Pod wykładziną może być parkiet, który nie toleruje wody!

Sprawdź naszą ofertę profesjonalnej chemii czyszczącej Kleen Purgatis.

Udostępnij

Komentarze: 0

Zostaw komentarz

.