Odkurzacz workowy czy bezworkowy – jaki kupić?

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – jaki kupić?

Wybór między odkurzaczem workowym a bezworkowym. Jakie czynniki powinny wpłynąć na decyzję zakupową?  Urządzenia te różnią się zarówno ceną, jak i skutecznością czyszczenia. Występują również w różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli Twoja osobista tolerancja na kurz i inne alergeny jest niska, decyzja będzie prosta.

 

Trójwarstwowe worki Hepa-Flo® to dedykowane rozwiązanie do workowych odkurzaczy Numatic

 

Jaki kupić odkurzacz – workowy czy bezworkowy?

Workowy odkurzacz

Technologia odkurzaczy workowych istnieje od dziesięcioleci i cieszy się długą historią. Pewną wadą odkurzaczy workowych jest to, że mogą być stosunkowo nieporęczne i ciężkie. Niektóre, specjalistyczne modele mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Jednak wraz z postępem technologii bez problemu znajdziesz odkurzacze workowe ważące 4 kilogramy lub mniej. Niektóre z nich są bezprzewodowe, dzięki temu możesz dotrzeć z nim w każdy zakątek domu, bez konieczności przepinania zasilania.

W swojej istocie system generuje wystarczającą ilość ssania, aby odciągnąć kurz i inne zanieczyszczenia z podłóg do jednorazowej torby.  Tańsze worki wykonane są z papieru, lepsze z wytrzymałego materiału syntetycznego. Gdy worek się zapełni, należy go wyjąć, wyrzucić i wymienić na nowy. Wszystkie te czynności wykonujemy bez dotykania nagromadzonego kurzu, włosów lub innych zanieczyszczeń.

Worki do odkurzaczy Hepa-Flo®

Opatentowane przez Numatic trójwarstwowe worki do gromadzenia zanieczyszczeń suchych Hepa-Flo® mają porowatą strukturę i składają się aż z trzech warstw materiału filtrującego. Dzięki takiej strukturze, worki Numatic skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia i stanowią pierwszy etap filtracji. Zatrzymują nawet do 7 razy więcej cząsteczek kurzu niż podobne produkty konkurencji.  Wlot do worka Hepa-Flo®  zabezpiecza uszczelka. Każdy worek posiada plastikową zatyczkę, której zadaniem jest zabezpieczenie zgromadzonych zanieczyszczeń przed wysypaniem podczas wymiany worka.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacz bezworkowy do zanieczyszczeń suchych został po raz pierwszy opracowany w latach 80. XX wieku i spopularyzował ideę odkurzacza bez worków. Ten typ urządzenia naprawdę przyjął się dopiero na początku 2000 roku i od tego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem. Zamiast w worku, zanieczyszczenia gromadzą się w komorze, którą można łatwo opróżnić. Impulsem do stworzenia odkurzacza bezworkowego było zaprojektowanie urządzenia, która nie traci szybko siły ssania lub często się zapycha.

Oczywiście w przypadku odkurzaczy do zanieczyszczeń mokrych lub urządzeń ekstrakcyjnych również mamy do czynienia z pracą bezworkową. Brudna woda po zasysaniu ląduje w pojemniku, który następnie opróżniany jest manualnie. Warto wspomnieć też o wielofunkcyjnych maszynach hybrydowych, które mogą pracować zarówno z workiem jak i bez worka. Sztandarowym przykładem takiego urządzenia  jest odkurzacz  George marki Numatic.

Workowy odkurzacz Numatic PPR170H wyposażony w filtr HEPA H13 to znakomite rozwiązanie dla alergików.

 

Jaki odkurzacz bezworkowy czy workowy?

Wpływ na środowisko

Jednym z pozytywnych aspektów odkurzaczy bezworkowych jest to, że umożliwiają usuwanie odpadów bezpośrednio z urządzenia. To duża różnica  w stosunku do odkurzaczy workowych, które generują więcej odpadów fizycznych, zmuszając do wyrzucania całych worków za każdym razem, gdy jest pełny. Jeśli mieszkasz w domu podatnym na dużą ilość cząstek stałych, na przykład ze zwierzętami, używając odkurzacza workowego, będziesz zmuszony do wyrzucania dużej ilości śmieci. Już to może przechylić szalę w kierunku zakupu odkurzacza bezworkowego, szczególnie dla osób dbających o środowisko.

Usuwanie alergenów

Dla niektórych głównym problemem są cząsteczki kurzu, sierść zwierząt domowych i inne alergeny. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, rozważ system odkurzacza workowego. Dlaczego? Za każdym razem, gdy opróżnisz odkurzacz bezworkowy, pewna ilość uwięzionych cząstek zostanie ponownie uwolniona do powietrza. Możesz to obejść, opróżniając odkurzacz na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Mimo to, nie jest to wygodne.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup odkurzacza, który wykorzystuje filtr HEPA. To właśnie filtracja HEPA decyduje o tym, czy alergeny mają tendencję do ucieczki z powrotem do powietrza. Należy pamiętać, że filtracja ma miejsce tylko wtedy, gdy działa próżnia.

Dobrym przykładem wygodnego odkurzacza workowego dedykowanego np. alergikom jest Numatic PPR170H.  Wbudowany filtr HEPA H13 filtruje zanieczyszczenia o wielkości do 0,3 mikrona. Zanieczyszczenia są gromadzone w trójwarstwowym worku Hepa-Flo®. Budowa worka wyposażonego w system higienicznego i szczelnego zamykania gwarantuje optymalną moc ssania niezależnie od stopnia wypełniania. Dzięki takim rozwiązaniom niewielki odkurzacz PPR170H pozostawia idealnie czyste powietrze w sprzątanych pomieszczeniach.

 

Odkurzacze Numatic to urządzenia workowe oraz bezworkowe. O konkretnym wyborze technologii i modelu powinno decydować przeznaczenie urządzenia oraz środowisko pracy.

 

Jaki odkurzacz bezworkowy czy z workiem?

Koszty początkowe, a koszty bieżące

Odkurzacze różnią się znacznie ceną. Zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe, można kupić w taniej prostej wersji, jak również w tej luksusowej. Jednak w przeciwieństwie do modeli bezworkowych, workowe urządzenia czyszczące wymagają ciągłego wkładu poprzez zakup worków. Oczywiście tempo wymiany worków próżniowych zależy od wielu czynników. Obejmuje to częstotliwość sprzątania wraz z ilością brudu w domu czy przestrzeni komercyjnej lub przemysłowej.

Konserwacja odkurzacza

Myśl o czyszczeniu filtrów i opróżnieniu zbiorników na zanieczyszczenia z odkurzaczy bezworkowych może pchnąć niektórych w kierunku odkurzacza z workami. Jeśli potrzebujesz odkurzacza, który wymaga mniej ręcznej konserwacji, najlepszy jest odkurzacz workowy. Zatem jaki odkurzacz lepszy – z workiem czy bez?

 

Jaki odkurzacz jest lepszy – workowy czy bezworkowy?

Chociaż chcielibyśmy powiedzieć, że jeden rodzaj odkurzacza jest lepszy od drugiego, jednak nie możemy. Rodzaj odkurzacza, który ostatecznie zdecydujesz się kupić, powinien być oparty na Twoich osobistych potrzebach. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się odkurzacze bezworkowe, a w innych odmiany workowe. Jeśli Twoim celem jest posiadanie najlżejszej i najbardziej kompaktowej maszyny, model bezworkowy jest właściwym wyborem. Ci, którzy wymagają nieskazitelnej jakości powietrza w domu, powinni rozważyć odkurzacz workowy z filtracją HEPA.

Udostępnij

Komentarze: 0

Zostaw komentarz

.