Zwycięstwo szorowarki nad mopem
Codzienne czyszczenie tradycyjnymi metodami powierzchni twardych np. w sklepach, salonach sprzedaży czy szkołach stanowi wyzwanie logistyczne, techniczne a nawet ekonomiczne. Ręczne zmywanie podłóg za pomocą mopa czy szmatki jest mało wydajne, mozolne oraz męczące. Efekty ciężkiej pracy często rozmijają się z oczekiwaniami.
Praca mopem prawie zawsze pozostawia ślady brudnej wody, które po wyschnięciu przybierają formę mało estetycznych smug. W warunkach profesjonalnych zaleca się stosowanie płaskich spraymopów do zmywania niewielkich, trudno dostępnych powierzchni typu schody. Na większych powierzchniach bezwględnie wygrywają poręczne szorowarki czy niewielkie maszyny czyszcząco – zbierające. Te ostatnie nazywane są również automatami myjącymi, a czasem i potocznie „Numatikami” – od nazwy producenta tych urządzeń.
Automaty myjące: Czyszczą i osuszają
W dyscyplinie sprzątania profesjonalnego kompaktowe automaty dystansują wszystkie ścierki, szmatki i mopy. Zgrabne maszyny pracują znacznie szybciej, a ustandaryzowana jakość czyszczenia jest po prostu znakomita.
Sposób działania tych niewielkich urządzeń czyszczących jest dość prosty. W trakcie jednego przejazdu automat nie tylko czyści podłogę na mokro ale również szybko ją osusza. Najpierw preparat czyszczący jest mieszany w zbiorniku z czystą wodą. Następnie system dozujący podaje roztwór na szczotkę, która ruchem obrotowym czyści powierzchnię. W zależności od stopnia zanieczyszczenia, typu powierzchni czy rodzaju brudu zmieniamy zarówno akcesoria w urządzeniu (szczotki o różnej twardości czy tzw pady czyszczące), rodzaj zastosowanej chemii oraz regulujemy docisk względem podłoża. Brudna woda jest błyskawicznie zasysana przez listwę ssącą i transportowana do osobnego zbiornika. Dzięki takiej budowie urządzenie do ostatniej kropli myje posadzkę czystą wodą. Natychmiast po przejechaniu automatu powierzchnia jest wyczyszczona, osuszona i gotowa do użytkowania.
Maszyny czyszczące: prostota obsługi i oszczędna praca
Szybkość pracy i jej efektywność to tylko początek korzyści, które oferują kompaktowe maszyny czyszczące. Nowoczesne maszyny Numatic pomagają w ogromnym stopniu zaoszczędzić takie zasoby jak czas, woda czy preparaty chemiczne. Przykładowo, dzięki zoptymalizowanemu działaniu mechanizmów w kompaktowej szorowarce NUC244NX udaje się zaoszczędzić do 70% kosztów czyszczenia w porównaniu do wspomnianych wcześniej ręcznych metod tradycyjnych.
Łatwość obsługi
Praca z nowoczesnymi urządzeniami czyszczącymi jest prosta i nie wymaga wysiłku ani specjalnej wiedzy technicznej. Szorowarki oraz niewielkie automaty czyszcząco – zbierające marki Numatic zaprojektowano z myślą o łatwości obsługi. Standardem jest wygodny panel sterowania, gdzie możemy kontrolować parametry takie jak: zbieranie brudnej wody, podawanie wody na szczotkę, stopień naładowania baterii czy licznik przepracowanych godzin.
Zdejmowany zbiornik i wymiana szczotki
Ponadto większość automatów marki Numatic np. TGB4045 czy TT4045G posiada funkcję zdejmowania zbiornika wody brudnej w celu łatwego umycia np. pod bieżącą wodą. Dzięki tej funkcji mamy również możliwość szybkiego dostępu do wszystkich podzespołów urządzenia. Uniesienie do pionu głowicy szczotki umożliwia łatwą wymianę szczotki lub pada. Nie musimy wykonywać tej operacji na kolanach – często przecież na mokrej podłodze.
Pełna kontrola i bezawaryjność
Przezroczysty separator zainstalowany w większości modelach jak np. TGB4045 czy TT4045G umożliwia stałą kontrolę czystości powietrza wchodzącego do silnika ssącego. Podawanie wody na szczotkę metodą grawitacyjną eliminuje konieczność stosowania jakichkolwiek pomp. Dzięki takim, wdrożonym przez producenta Numatic rozwiązaniom, osiągnięto wysoki poziom bezawaryjności urządzeń. Regulowana wysokość uchwytu sterującego zwiększa wygodę operowania w trakcie pracy i maksymalizuje możliwości manewrowe w ciasnych korytarzach czy przy wymijaniu wszelkich przeszkód. Warto wspomnieć, że niewielkie maszyny czyszczące bez napędu trakcyjnego bardzo łatwo dają się prowadzić dzięki wykorzystaniu obrotu szczotki jako siły napędowej.
Wytrzymałość konstrukcji
Elementy automatów szorująco – zbierających Numatic zostały wykonane z wytrzymałych materiałów zapewniających długoletnią, przemysłową eksploatację. Rama nośna automatów czy szorowarek wykonana jest ze stali natomiast do produkcji zbiorników na wodę użyto opatentowanego tworzywa Structofoam pozyskiwanego z recyklingu. Materiał charakteryzuje się wyjątkową zdolnością tłumienia drgań, odpornością na działalnie chemii czy wody oraz na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
Automaty czyszcząco – zbierające: szybka i prosta konserwacja
Pracując regularnie z urządzeniem czyszcząco – zbierającym powinniśmy zadbać o dobry stan maszyny. Po zakończonej sesji sprzątającej wystarczy wykonać kilka prostych, podanych poniżej czynności serwisowych, a urządzenie odwdzięczy się nam wieloletnią, bezawaryjną pracą.
- przepłukanie szczotki / pada
- przepłukanie ssawy oraz węża ssącego ssawy
- opróżnienie i przepłukanie zbiornika z brudną wodą
- wyczyszczenie filtrów wody i powietrza
Więcej o konserwacji maszyn czyszczących Numatic znajdziesz tutaj
Nieograniczony czas pracy vs swoboda manewrowania
W przypadku niewielkich maszyn czyszcząch marki Numatic mamy do dyspozycji kilka typów ich zasilania. Każdy z nich jest dedykowany do konkretnych sposobów użycia i rodzaju środkowiska pracy, w którym urządzenie będzie funkcjonować.
Zasilanie przewodowe z sieci elektrycznej
Zaletą takiego rozwiązania jest nieograniczony czas pracy, mniejsza waga urządzenia a także niższa cena. Ze względów bezpieczeństwa obecność przewodu zasilającego ogranicza zastosowanie maszyny tylko do godzin, podczas których obiekt jest niedostępny dla klientów, większej liczby pracowników wózków widłowych, paleciaków czy robotów autonomicznych.
Przykładem popularnego na rynku automatu czyszcząco – zbierającego zasilanego sieciowo jest TT4045G. Kabel o długości 20 metrów pozwala na swobodne operowanie maszyną i zapewnia nieograniczony czas funkcjonowania. Automat świetnie sprawdza się w przestrzeniach typu szkoły, sale sportowe czy magazyny.
Zasilanie akumulatorowe
Z uwagi na brak przewodu, maszyny zasilane bateryjnie posiadają większą swobodę ruchu. Przy wyborze konkretnego modelu powiniśmy ocenić, czy wielkość automatu oraz wydajność akumulatorów wystarczy na umycie powierzchni na której nam zależy. Ważne, aby była wyczyszczona w jednym cyklu ładowania. Czas pracy przykładowego, zasilanego bateriami żelowymi automatu czyszcząco – zbierającego TGB4045 dochodzi do 150-180 minut. Uzależniony od rodzaju czyszczonej powierzchni. Urządzenie świetnie sprawdza się w zmywaniu posadzki sklepów, magazynów czy salonów sprzedaży. Dzięki akumulatorom – również w godzinach otwarcia obiektów.
Zasilanie baterią NX300
Poręczna bateria litowo – jonowa NX300 marki Numatic to uniwersalne i w pełni kompatybilne rozwiązanie zasilania do wszystkich urządzeń rodziny NX. Do niewątpliwych zalet baterii należy zaliczyć dużą wydajność, co przekłada się na komfort użytkowania baterii przez długie lata. Bateria NX300 legitymuje się aż 2500 cyklami ładowania. W praktyce oznacza to ponad 3000 godzin pracy. Szybkie ładowanie (do 80% całkowitej pojemności) odbywa się w ciągu 60 minut. Przykładem maszyny czyszcząco – zbierającej zasilanej baterią NX300 może być nowoczesny, kompaktowy automat TTB1840NX czy szorowarka NUC244NX. Czas pracy urządzenia TTB1840NX wynosi ok. 60 minut co pozwala na efektywne umycie ok. 1000 m2.
Więcej o zasilaniu maszyn czyszczących Numatic znajdziesz tutaj
Jak dobrać szczotkę lub pad do maszyny myjącej?
Do mycia powierzchni za pomocą urządzeń stosuje się szczotki o różnych twardościach lub pady (specjalne krążki ścierne) także o różnych twardościach. Z reguły kolor pada definiuje jego twardość – im jest ciemniejszy tym bardziej agresywny w działaniu na powierzchnię. Biały to pad bardzo delikatny (używany z reguły do polerowania) a czarny to pad bardzo agresywny (do ściągania mocnego brudu lub starych warstw zabezpieczających).
Dobór maszyny, pada i chemii do danej posadzki jest równoznacznie ważny i wprost odpowiedzialny za efekt końcowy. Czasami zmiana pada na np pad. piankowy całkowicie zmienia efekt mycia. Niewłaściwy dobór chemii i padów (kosztujących z reguły tylko kilkanaście – kilkadziesiąt złotych) może więc całkowicie przekreślić szanse na skuteczne umycie posadzki automatem, który kosztował przecież znacznie więcej.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi, zawsze chętnymi do pomocy ekspertami w zakresie utrzymania czystości na Państwa obiektach.
Remigiusz Gumoś, POLOR Sp. z o.o.
tel. +48 510 139 671
r.gumos@polor.com.pl
Komentarze: 0
Zostaw komentarz
Privacy Overview