Co należy wiedzieć o akumulatorach do maszyn sprzątających?

Co należy wiedzieć o akumulatorach do maszyn sprzątających?

Akumulatory zwane również bateriami są najczęstszym źródłem zasilania maszyn czyszczących. Ze względu na specyfikę branży jak i miejsce wykonywania usług jesteśmy zmuszeni do stosowania tego źródła zasilania maszyn. Dzięki temu jesteśmy całkowicie niezależni od zasilania sieciowego.

Wydajne akumulatory trakcyjne

Akumulatory stosowane w maszynach czyszczących to tzw. akumulatory trakcyjne. Charakteryzują się tym, że prąd podawany jest jednostajnie o niższym natężeniu celem napędzania silników maszyny (silników napędzających szczotki, silników napędzających koła jezdne, względnie innych urządzeń zastosowanych w maszynie). Dzięki takiemu poborowi prądu akumulatory trakcyjne są wydajne. I zapewniają – tym samym – ciągłą pracę urządzenia.

Pojemność akumulatorów

Pojemność mierzona jest w amperogodzinach. Ten parametr określa nam czas pracy akumulatora. Pozwala określić wydajność pracy maszyny, a więc ile metrów kwadratowych powierzchni dana maszyna umyje na jednym cyklu ładowania. Akumulatory występują jako pojedyncze sztuki (od 1 do kilku sztuk np. 8 sztuk w dużej maszynie samojezdnej), a także jako tak zwane monobloki – czyli kilka akumulatorów połączonych ze sobą jako jeden zespół podający prąd. Takie zestawy najczęściej występują w dużych maszynach samojezdnych. W urządzeniach marki Numatic stosowane są pojedyńcze akumulatory o wadze do 32 kg (w przypadku akumulatorów żelowych). Dzięki czemu nie jest wymagany dźwig do podniesienia baterii.

Kwasowe, żelowe i litowo-jonowe

W maszynach oferowanych przez firmę POLOR Sp. z o.o. znajdziemy 3 rodzaje akumulatorów trakcyjnych: kwasowe, żelowe oraz litowo-jonowe.

Baterie kwasowe

Zdominowały rynek maszyn czyszczących od momentu ich pojawienia się. Często też stosowane są w dużych maszynach z operatorem siedzącym. Baterie kwasowe charakteryzują się dłuższym czasem pracy w porównaniu do akumulatorów żelowych i dłuższą żywotnością. Ale uwaga! Baterie te wymagają stałej kontroli poziomu elektrolitu i uzupełniania w razie niskiego stanu podczas ładowania. Należy wówczas odkręcić korki, przez które uzupełniamy ciecz. Musimy dysponować również przystosowanym pomieszczeniem z dobrą wentylacją. W trakcie tej czynności wydobywają się szkodliwe opary. Z uwagi na płynny elektrolit baterie tego typu nie mogą pracować np. do góry nogami.

Baterie żelowe tzw. bezobsługowe

Zawierają elektrolit w postaci zżelowanej. To chyba najczęściej stosowane źródło prądu w małych i średnich automatach czyszczących. Zaletą tego typu akumulatorów jest fakt, że nie wymagają kontroli – bieżącego serwisu, a jedynie odpowiedniego ładowania. W porównaniu do baterii kwasowych mają mniejszą wydajność czasu pracy o około 20-30% jak i krótszą żywotność.

 

Bateria litowo - jonowa NX300 Numatic

Baterie Li-Ion

Dużym walorem akumulatorów litowo – jonowych jest szybkie ładowanie. Przykładowo, stosowana w kompaktowej szorowarce Numatic NUC244NX bateria NX300 posiada zdolność naładowania do 80% w 60 minut, natomiast 100% poziomu naładowania osiąga po dwóch godzinach. Szybki czas łądowania nie wpływa znacząco na jej żywotność. Inną zaletą akumulatorów litowo – jonowych jest brak tzw. efektu pamięci i fakt, że mogą być ładowane w dowolnym momencie. Pracę baterii kontroluje procesor bms, który nie pozwala na zbyt mocne naładowanie i rozładowanie.

 

Udostępnij

Komentarze: 0

Zostaw komentarz

.