Jakie zasilanie powinna posiadać nasza maszyna czyszcząca?

Jakie zasilanie powinna posiadać nasza maszyna czyszcząca?

Przed wyborem maszyny czyszczącej o właściwościach szorująco-zbierających, trzeba odpowiedzić na następujące pytania: czy jest nam potrzebna maszyna o zasilaniu sieciowym czy akumulatorowym i jaką powierzchnię zamierzamy myć naszym urządzeniem?

Maszyny czyszczące zasilane siecią elektryczną

Decydując się na pracę z urządzeniem zasilanym sieciowo musimy brać pod uwagę poniższe czynniki:

  • Maszynę o zasilaniu elektrycznym stosujemy w miejscu, gdzie praca będzie odbywać się w godzinach zamknięcia obiektu. Musimy mieć pewność bezpiecznej pracy, tak aby w procesie sprzątania nikt nam nie przeszkadzał, gdyż mogłoby to stworzyć zagrożenie dla osób trzecich. Przewód elektryczny łączący maszynę z siecią z reguły ma długość minimum 15 metrów, a przy zastosowaniu przedłużacza może być jeszcze o kilkanaście metrów dłuższy, Długość przewodu sieciowego determinuje zasięg pracy maszyny,
  • Obiekt na którym pracuje maszyna z zasilaniem sieciowym powinien mieć w miarę regularny kształt (np. sala gimnastyczna, korytarze). Na sprzątaniej powierzchni nie powinno być zbyt wiele przeszkód, które musimy omijać. Wynikiem skomplikowanych operacji manewrowych może być plątanie się kabla elektrycznego, co znacznie utrudnia oraz wydłuża czas pracy,
  • Przed zakupem maszyny zasilanej elektrycznie upewnijmy się, czy na sprzątanym obiekcie jest odpowiednia instalacja elektryczna (dotyczy głównie starych obiektów), ponieważ niewłaściwa instalacja (stare, cienkie przewody) może nie zapewnić odpowiedniego poboru prądu. Konsekwencją może być wybijanie korków, maszyna może nie uruchomić się ponownie, a nawet może dojść do jej uszkodzenia,
    Wybór maszyn o zasilaniu elektrycznym jest mniejszy względem modeli zasilanych bateryjnie. Wśród takiego asortymentu mamy maszyny o maksymalnie średnich parametrach wydajności pracy (maksymalna szerokość robocza 65 cm i zbiorniki 60L),
  • Niewątpliwymi zaletami takich urządzeń są: nieograniczony czas pracy, jak również ich mniejsza waga, co daje możliwość łatwego transportu i przenoszenia między piętrami (np. szkoły), a także cena.

Maszyna myjąca zasilana akumulatorowo

Rozważając zakup urządzenia zasilanego bateryjnie musimy zadać sobie pytanie: „ile metrów kwadratowych mam do posprzątania w ciągu jednego dnia pracy?”. To jest kluczowy i najważniejszy parametr!

  • Urządzenia czyszczące o zasilaniu akumulatorowym, zwanym też bateryjnym, są maszynami bardziej mobilnymi gdyż nie mają kabla sieciowego. Maszyna powinna mieć na tyle wydajne akumulatory, aby na jednym cyklu ładowania można było umyć całą powierzchnię,
  • Znaczącymi parametrami są też: szerokość robocza maszyny, a więc jej powierzchnia czyszcząca, a także pojemność zbiorników na wodę czystą i brudną. Te dwa dodatkowe parametry mają duży wpływ na szybkość i efektywność pracy. Im większa szerokość robocza, tym szerszą ścieżkę umyjemy za jednym przejazdem maszyną. Natomiast im większe zbiorniki, tym rzadziej zmieniamy wodę. To wszystko wpływa na wydajność pracy.

Akumulatory żelowe i kwasowe

Mamy możliwość zakupu maszyny z akumulatorami żelowymi bądź z akumulatorami kwasowymi (i są to w tej chwili najczęściej spotykane akumulatory w tego typu urządzeniach).
Akumulatory żelowe, tzw. obsługowe, wymagają obsługi tylko pod kątem odpowiedniego łądowania. Akumulatory kwasowe są trochę bardziej wymagające, ponieważ trzeba w nich kontrolować stan elektrolitu i w miarę potrzeby go uzupełniać. Musimy mieć też przystosowane pomieszczenie z dobrą wentylacją do ładowania takich akumulatorów, ponieważ w czasie ładowania wydobywają się szkodliwe opary.

Seria urządzeń czyszczących Numatic zasilanych baterią litowo - jonową NX300

Akumulatory litowo – jonowe

Stopniowo zaczynają się pojawiać w maszynach akumulatory litowo-jonowe. Przykładem urządzeń z takim typem zasilania bateryjnego jest seria NX marki Numatic. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązanie jest duża wydajność, co oznacza komfort długiego czasu użytkowania. Innym walorem akumulatorów litowo – jonowych jest możliwość podłączenia do ładowania niezależnie od stopnia rozładowania (bez tzw. „efektu pamięci”).

W naszej ofercie maszyn zasilanych bateryjnie mamy do wyboru automaty małe, średnie, średnie z trakcją, małe maszyny z operatorem siedzącym i duże automaty z operatorem siedzącym. Również coraz bardziej popularne i poszukiwane są maszyny (najczęściej z operatorem siedzącym) tzw. automaty zamiatająco – czyszczące, które w jednym cyklu przejazdu zamiatają posadzkę i jednocześnie myją na mokro, pozostawiając posadzkę zamiecioną, wyczyszczoną na mokro i osuszoną.

Więcej na temat akumulatorów do maszyn czyszczących znajdziecie tutaj.

 

Udostępnij

Komentarze: 0

Zostaw komentarz

.