Współpraca z autonomicznymi urządzeniami sprzątającymi daje mnóstwo długotrwałych korzyści

W procesie sprzątania profesjonalnego najbardziej czasochłonne i ważne są czynności związane z czyszczeniem i dezynfekcją miejsc trudnodostępnych, np. stref sanitarnych. Wykonywana przez ludzi praca w tym obszarze wymaga staranności i powtarzalnej, wysokiej jakości.
Autonomiczne urządzenia sprzątające wyręczają personel od wykonywania łatwiejszych, żmudnych i czasochłonnych zadań jakim jest czyszczenie wielkopowierzchniowe. Pozwalają lepiej wykorzystywać umiejętności personelu sprzątającego i budować lojalność pracowników poprzez zapewnienie lepszych warunków pracy. Roboty umożliwiają optymalizację kosztów zatrudnienia pracowników. Zwiększają też odporność firmy na efekt rotacji kadrowej lub nagłego braku osób do pracy.
Technologiczna rewolucja w branży utrzymania czystości, którą reprezentują przemysłowe roboty sprzątające to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla firm logistycznych oraz przemysłowych. Dedykowanym środowiskiem urządzeń autonomicznych są wielkopowierzchniowe hale magazynowe czy zakłady produkcyjne. Jednakże roboty z powodzeniem stosowane są także w dużych centrach handlowych, w przestrzeniach biurowców, hotelach, terminalach lotniczych czy dworcach kolejowych.
Zlecenie sprzątania i konserwacji powierzchni poziomych profesjonalnym robotom budzi znaczne zainteresowanie firm, dla których bieżące utrzymanie czystości jest obligatoryjnym elementem funkcjonowania całego biznesu. Warto dodać, iż trwają już intensywne prace nad robotami czyszczącymi pionowo. Korzyści płynące z używania urządzeń autonomicznych są znaczne i dość różnorodne:
- roboty gwarantują znakomite efekty pracy, precyzyjnie udokumentowane
- oferują różnorodność funkcji: zmywanie, zamiatanie, odkurzanie, dezynfekcja
- wpływają na zmniejszenie zaangażowania personelu w proces sprzątania
- dają możliwość skupienia zasobów ludzkich na innych obszarach
- poruszają się prezycyjnie bez pomocy operatora
- gwarantują bezpieczną, bezkolizyjną pracę
- pracują w dowolnym, optymalnym czasie (tryb 24/7)
- dzięki stałej prędkości roboczej obniżają zużycie chemii i wody
- zmniejszają zagrożenie epidemiologiczne
- ich obecność wpływa na mocny, pozytywny wizerunek miejsca lub firmy
Nadzór nad robotem sprzątającym zamiast uciążliwej pracy
Przemysłowe roboty czyszczące realizują żmudne procesy sprzątające przy minimalnym zaangażowaniu czynnika ludzkiego. Rola człowieka przeniesiona zostaje na inne obszary. Pierwszym z nich jest zaangażowanie personelu w proces czyszczenia i dezynfekcji miejsc trudnodostepnych. Drugim obszarem natomiast jest obsługa poszczególnych funkcji robota, takich jak: wyznaczanie cyklicznej trasy przejazdu, wybór opcji czyszczenia, weryfikacja zmapowanej przestrzeni z obrazem rzeczywistym, kontrola jakości pracy czy okresowa konserwacja elementów maszyny. Po odpowiednim przeszkoleniu personelu, obsługa sprzątającego urządzenia autonomicznego nie powinna sprawiać kłopotów, nawet osobie bez wykształcenia technicznego.
Autonomiczna wymiana wody oraz ładowanie akumulatora
Najważniejsza część pracy, jaką jest zmywanie lub zamiatanie powierzchni spoczywa „na barkach” urządzenia autonomicznego. Dedykowany do takich zadań robot sprząta efektywnie i niezależnie od pory dnia. Wykonuje pracę w sposób całkowicie bezpieczny dla siebie jak i otoczenia. Należy zaznaczyć, że cecha „autonomiczny” to nie tylko sprzątanie. Przykładowo robot RA660 Navi XL współpracuje z z dedykowaną stacją dokującą. Umożliwia to w pełni zautomatyzowaną wymianę wody i naładowanie akumulatora. Gdy energia lub czysta woda są na wyczerpaniu, RA660 Navi XL podjeżdża do zrobotyzowanego ramienia serwisującego, które uzupełnia niezbędne zasoby. Również brudna woda jest odprowadzana automatycznie. Następnie robot wraca do ostatniej lokalizacji i kontynuuje proces czyszczenia.
Nie oszczędzajmy na zdrowiu pracowników
Do wykonywania powyższych czynności autonomiczne urządzenie sprzątające nie potrzebuje pomocy człowieka. Jest to istotne z dwóch powodów.
Po pierwsze: regularne mycie posadzki przez człowieka, zwłaszcza metodą tradycyjną (mop z użyciem detergentów) jest czynnością czasochłonną, mało przyjemną i wpływającą niekorzystnie na zdrowie. Według naukowców z norweskiego ośrodka w Bergen długotrwałe wdychanie detergentów podczas pracy z mopem powoduje zmiany w płucach (zwłaszcza u kobiet) i jest porównywalne do skutków palenia papierosów.
Po drugie: personel przeznaczony do wykonywania tzw. „prac prostych” może skupić się na obszarach nieosiągalnych dla robotów, np. na dezynfekcji poręczy czy urządzeń sanitarnych. W czasach podwyższego ryzyka epidemiologicznego i zaostrzonych rygorów sanitarnych taki podział prac wydaje się całkowicie uzasadniony.
Mapowanie powierzchni przez roboty i warunki dla optymalnej pracy
Wykonywanie zaprogramowanych czynności sprzątających bez udziału operatora jest możliwa dzięki umiejętności tworzenia precyzyjnej mapy obszaru, na którym maszyna ma czyścić powierzchnię. Aby robot mógł pracować z maksymalną wydajnością, układ przeszkód tymczasowych nie powinien zmieniać się zbyt często. W takich sytuacjach urządzenie koncentruje się na identyfikacji obiektów i znalezieniu optymalnej drogi ich ominięcia. Wpływa to na czas realizacji zaprogramowanego zadania jak również na zużycie energii.
Robot autonomiczny omija przeszkody, unika schodów i nierówności podłoża
Obecny poziom zawansowania technologicznego pozwala na wyposażenie autonomicznych urządzeń sprzątających w arsenał czujników, których celem jest wykrywanie różnego rodzaju przeszkód oraz sygnalizowanie o swojej obecności. Przykładowo, w modelu RA660 Navi XL marki Cleanfix zastosowano aż 14 czujników ultradźwiękowych, czujnik 2d LIDAR i szeroki przedni zderzak. Dzięki tym rozwiązaniom, a także wyposażeniu w inteligentne oprogramowanie (system nawigacji konturowej), RA660 Navi XL może nie tylko skutecznie szybko omijać obiekty. Potrafi uniknąć upadku ze schodów jak również obejść nierówności podłoża. Ze względu na wysoką niezawodność tego systemu, sprzątanie może odbywać się również w godzinach otwarcia w ruchliwych miejscach, takich jak dworce kolejowe, centra handlowe i muzea.
Specyfika czujników zastosowanych w autonomicznym urządzeniu sprzątającym RA660 Navi XL
Czujniki ultradźwiękowe
14 wbudowanych czujników ultradźwiękowych zamontowanych na osłonie RA660 Navi XL pomaga wykrywać obiekty w bliskim sąsiedztwie robota. Detektory zapobiegają zderzeniu maszyny z przeszkodami czego następstwem mogłoby być np. jej uszkodzenie. Sensory są rozmieszczone na całym przodzie urządzenia i skierowane w różnych kierunkach. Dzięki ostrzeżeniom robot może błyskawicznie ominąć przeszkodę i kontynuować pracę bezkolizyjnie.
LIDAR
Detektor laserowy LIDAR służy do orientacji robota w otaczającej przestrzeni w celu precyzyjnego określenia miejsc wykonywania zadań i nawigacji po obszarze pracy.
Zderzak
Przedni zderzak służy jako ochrona w sytuacji gdy przeszkoda nie została wykryta przez LIDAR lub czujniki ultradźwiękowe. Jeśli zderzak zaliczy uderzenie, robot gwałtownie hamuje, a następnie omija przeszkodę.
Inwestycja w przyszłość: budujemy jakość i niezależność
Prawidłowa, bieżąca eksploatacja autonomicznych urządzeń sprzątających przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników zajmujących się sprzątaniem. Wpływa to bezpośrednio na koszty zatrudnienia personelu i je optymalizuje. Posiadając znakomite wsparcie, jakim są autonomiczne roboty sprzątające jesteśmy w dużym stopniu odporni na rotacje kadrowe oraz niespodziewane wakaty.
Konieczność uzyskania wysokich standardów procesów sprzątania w epoce postpandemicznej przyspiesza olbrzymi skok technologiczny jakim jest wejście branży sprzątającej w wymiar cyfryzacji. Tworzy to coraz większy obszar do zastosowań autonomicznych urządzeń sprzątających, które w epoce optymalizacji zasobów mogą stać się standardem. I to szybciej, niż moglibyśmy przypuszczać.
Sprawdź nasze autonomiczne urządzenia sprzątające
Komentarze: 0
Zostaw komentarz
Privacy Overview