Jak efektywnie myć podłogi? Mopem, a może szorowarką?
Myć powierzchnie zamiecioną lub odkurzoną możemy na dwa sposoby – ręcznie lub maszynowo. Ręczne zmywanie powierzchni wykonywanie codziennie daje całkiem niezłe efekty jednak nie zastąpi w żaden sposób mycia maszynowego. Mycie maszynowe przypomina bardziej szorowanie szczotką na kolanach – raczej już niepraktykowane.
Mycie ręczne podłóg
Do mycia małych powierzchni (jak np. schody w hotelu) polecamy zawsze spraymopa. Jest to mop płaski (raczej tylko takie stosują profesjonaliści) o szerokości 40cm. Dostępne są także 50cm mopy, jednak są mało praktyczne (dużo ważą po namoczeniu). Spraymop pozwala na napełnienie zbiorniczka 300ml wodą z płynem i następnie spryskanie podłogi w momencie kiedy tego potrzebujemy. Taki mop idealnie sprawdza się w małych obiektach jak apteki lub na np. schody Pozwala na pracę bez ciągłego biegania, moczenia i wyciskania mopa. W przypadku większych powierzchni do mopowania potrzebny będzie nam wózek do mycia podłóg (serwisowy). Wózek taki posiada jedno lub dwa wiadra i wyciskarkę do mopa. Większe modele posiadają dodatkowo kuwety np. na środki czyszczące i uchwyty na worki np. na śmieci. Mopa moczymy w wodzie czystej z płynem myjącym i wyciskamy (woda z wyciskarki spływa do drugiego wiadra czerwonego w którym ląduje bardziej brudna woda) w wyciskarce.
Jest kilka rodzajów mocowania mopów jednak najczęściej będziemy używać mopów ze składanym stelażem przystosowanym do wyciskania w wyciskarce.
Mycie maszynowe podłóg
Urządzenia jednotarczowe to coś takiego jak na obrazku powyżej. O rodzaju maszyn z jaką mamy do czynienia mówi nam prędkość obrotowa talerza:
100-200 obrotów to szorowarka – do mycia, zdzierania, szorowania, stripowania itd.
200-500 obrotów to froterka – do usuwania smug, do drewna olejowanego itd.
500-3000 obrotów to polerki – do polerowania, nadawania połysku itd.
Szorowarka jest świetna do małych powierzchni
Szorować i myć trzeba jak najbardziej na mokro, natomiast froterować i polerować raczej tylko na sucho. Do mycia powierzchni szorowarką stosuje się szczotki o różnych twardościach lub pady (krążki ścierne) również o różnych twardościach. Kolor pada definiuje jego twardość – im ciemniejszy tym bardziej agresywny. Biały to bardzo delikatny (np. do polerowania) a czarny to bardzo agresywny (do zdzierania mocnego brudu lub starych warstw zabezpieczających). Dobór maszyny, pada i chemii do danej posadzki jest równoznacznie ważny i wprost odpowiedzialny za efekt końcowy.
Automaty myjące i komfort pracy
Automaty myjące potrafią jednocześnie szorować podając wodę na szczotkę a następnie zebrać wodę brudną którą szczotka po sobie zostawia. Wodę z chemią podają ze zbiornika dolnego na szczotkę a następnie zbierają za pomocą silnika ssącego poprzez ssawę do zbiornika górnego z wodą brudną. Automaty myjące dają nam niesamowity komfort pracy zwłaszcza, że można nabyć taki automat również zasilany bateryjnie (bezprzewodowy). Problemem są jednak zaułki, ciasne kąty i inne miejsca. Do automatów myjących możemy zastosować zarówno szczotki jak i pady o różnej twardości zależnej od posadzki i naszych wymagań.
Komentarze: 0
Zostaw komentarz
Privacy Overview