Metody mycia i czyszczenia posadzek na obiektach przemysłowych
Utrzymanie czystości posadzek w obiektach przemysłowych o dużym natężeniu ruchu pieszego i mechanicznego jest dużym wyzwaniem technologicznym i logistycznym. Poniżej omawiamy najważniejsze metody mycia i czyszczenia posadzek o przeznaczeniu przemysłowym oraz sugerujemy dobór właściwego sprzętu czyszczącego w zależności od sytuacji.
Maszynowe czyszczenie brudu skuteczniejsze niż ręczne
Możemy rozróżnić dwa rodzaje zabrudzeń z jakimi najczęściej się spotykamy. Zabrudzenia luźne, a więc to co leży na posadzce i można to w miarę prosty sposób zamieść. Najczęściej wykonuje się to w sposób manualny (miotła, mop), albo w sposób bardziej profesjonalny, czyli przy użyciu urządzenia zamiatającego w postaci zamiatarki. To pierwszy etap sprzątania i raczej łatwiejszy z jakim powinniśmy się uporać na sprzątanym obiekcie.
Drugim etapem i z reguły trudniejszym jest mycie posadzki na mokro, a więc wyczyszczenie tego co przylega do posadzki i nie jest możliwe do usunięcia przez zamiatanie. To drugi rodzaj zabrudzeń. Zmywanie na mokro również jest możliwe za pomocą mopa i wiaderka. Jednak zdecydowanie skuteczniejszym sposobem będzie mycie maszynowe.
Bieżące i gruntowne metody czyszczenia posadzek
Mamy też dwa rodzaje mycia posadzek: pierwszy sposób to mycie bieżące na zakończenie dnia pracy, bądź w określonych odstępach czasowych. Jest w miarę proste i nie wymaga dużego wysiłku. Gorzej, jeżeli posadzka jest mocno zabrudzona i wtedy musimy zastosować metodę tak zwanego doczyszczania. Wykonujemy to okresowo albo gdy stwierdzimy, że posadzka wymaga czyszczenia gruntownego.
Na zdjęciu: Zmywanie lub dezynfekowanie mopem najlepiej sprawdza się w trudno dostępnych miejscach.
Zmywanie posadzki sprzętem manualnym
Mycie lub dezynfekcja sprzętem manualnym sprawdza się najlepiej w wąskich, trudno dostępnych miejscach. Taka metodę polecam stosować z systemem dwuwiaderkowym z mopem a najlepiej kilkoma mopami. W jednym wiadrze znajduje się woda czysta z chemią, a w drugim płuczemy mopa brudnego. A dlaczego sugerujemy więcej mopów? Mop ma określoną wydajność w gromadzeniu brudu. Im częściej wymieniamy mopa, tym nasze zmywanie jest bardziej skuteczne.
Czyszczenie posadzki maszynami: szorowarki i automaty czyszcząco – zbierające
A teraz rozwiązania z udziałem maszyn, które zapewniają znacznie lepsze efekty czyszczenia w porównaniu do metod ręcznych.
Efektywne czyszczenie: szorowarka razem z odkurzaczem do zanieczyszczeń mokrych
Szorowarki to urządzenia, którymi doczyścimy posadzkę. Skutecznie i w miejscach również trudno dostępnych. Jednak przy efektywnej pracy z szorowarką potrzebny nam będzie odkurzacz do pracy na mokro. Jego zadaniem jest zebranie brudnego roztworu z posadzki. Teoretycznie można to wykonać mopem, jednak prawdopodobieństwo rozmazywania brudu po posadzce jest wysokie. Odkurzacz zapewnia nam 100% zabranie brudu oraz pozostawienie posadzki czystej i suchej.
Lepszym i popularnym wariantem jest rozwiązanie 2 w 1, a więc zastosowanie automatu szorująco-zbierającego. Urządzenie w jednym cyklu potrafi doczyścić posadzkę i od razu zebrać z niej brud, pozostawiając podłoże czyste i suche.
Automaty szorująco – zbierające charakteryzują się znacznie większymi gabarytami od szorowarek i nie w każdych warunkach możemy je zastosować. Jednak dają możliwość utrzymania czystości zarówno na bieżąco oraz nadają się do doczyszczania posadzek.
Zasilanie sieciowe lub bateryjne
Tutaj możemy wyróżnić urządzenia o zasilaniu sieciowym, charakteryzujące się ograniczeniami w postaci uzależnienia od stałego źródła prądu. Ogromnym plusem natomiast jest ich nieograniczony czas pracy. Z kolei urządzenia o zasilaniu akumulatorowym dają nieograniczony zasięg pracy ale limitowane są czasem pracy – aż do wyładowania się akumulatorów. Pomijając aspekt zasilania, wybór automatów szorująco – zbierających jest dosyć szeroki. Możemy wyposażyć się w urządzenia pchane przez operatora, z dodatkowym napędem w maszynie tzw. trakcją, aż po maszyny z operatorem siedzącym dedykowanym do dużych powierzchni.
Chemia czyszcząca
Jeżeli skupiamy się na myciu bieżącym to proces czyszczenia ogranicza się do zastosowanie „zwyczajnej” chemii np. preparatu Blue Star i czekamy do wyschnięcia, uzyskując najczęściej pożądany efekt. Jeżeli jednak chcemy gruntownie doczyścić posadzkę to warto pamiętać o następujących czynnikach:
- Odpowiednie pH: Czynnik pH to określa czy środek jest kwasowy (od pH 7 do 1), czy też zasadowy (od pH 8 do 14), a zabrudzenia na obiektach przemysłowych myjemy najczęściej chemią o właściwościach zasadowych. I pamiętajmy, iż wysokie pH chemii wcale nie musi oznaczać lepszego i szybszego efektu
- Właściwy element czyszczący: W przypadku mycia ręcznego mamy do wyboru mopy bawełniane, z mikrofazy z domieszką sztywnego włosia lub bez. W przypadku mycia maszynowego korzystamy z różnego rodzaju szczotek bądź padów czyszczących.
- Margines czasowy: Powinniśmy rozłożyć roztwór roboczy na posadzkę i odczekać kilkanaście minut, aby chemia miała czas na rozpuszczenie zabrudzenia. Najpierw działają związki chemiczne rozpuszczające brud, następnie wkracza element mechaniczny i doczyszcza to, czego nie rozpuściła chemia.
Na zdjęciu: Kompaktowa szorowarka Numatic NUC244NX.
Zakup sprzętu sprzątającego lub dzierżawa
Oczywiście, wszystkie opisane czynności możemy wykonywać sami, zaopatrując się w odpowiedni sprzęt, lub skorzystać z usług firm sprzątających. Jeżeli chcemy osobiście rozwiązywać problemy związane z utrzymaniem czystości, proponuję skorzystanie z oferty firmy POLOR w zakresie sprzedaży bądź wynajmu maszyn sprzątających. W obecnych czasach nie trzeba już wydawać dużych pieniędzy na zakup automatów czyszcząco – zbierających, szorowarek czy zamiatarek. Atrakcyjną alternatywą jest ich dzierżawa na umówiony okres. Kontaktując się z nami i ustaleniu zapotrzebowania, nasz technolog podjedzie do Państwa w celu przeprowadzenia darmowego pokazu sprzętu. Następnie dobierze odpowiednią technologię sprzątania i dostarczy komplet sprzętu gwarantujący wysoką efektywność pracy na Państwa obiektach.
Tomasz Wolski
t.wolski@polor.com.pl
Komentarze: 0
Zostaw komentarz
Privacy Overview